Суд зобов‘язав НАБУ розслідувати зловживання у Міноборони на сотні мільйонів гривень

За результатами ревізії Державної аудиторської служби за період з 2016 року по перший квартал 2018 року, які свідчать про розтрату державних коштів в особливо великих розмірах, зловживання владою та службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки та службову недбалість яка спричинила тяжкі наслідки.

Так, за одним з описаних епізодів, Міністерство оборони України не використало права на отримання банківської гарантії у ПАТ «Банк Восток» на загальну суму 8,5 мільйонів гривень, хоча ТОВ «Трейд Коммодіті» вчасно не поставило паливо до військової частини А1361.

Разом з цим, аудиторською перевіркою встановлено та виявлено незадовільну підготовку тендерної документації посадовими особами Міністерства оборони України. Через відсутність жорстких вимог в такій документації міністерство не здатне ефективно застосовувати штрафні санкції до приватних підрядників за несвоєчасне виконання робіт, низьку якість товарів тощо.

За даними аудиторського висновку Міністерство оборони України не врахувало вимог Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: до договорів постачання послуг харчування, пролонгованих до 31 березня 2017 року, у лютому 2017 року уклало додаткові угоди за вартістю понад 20 % вартості цих договорів на загальну суму 306,3 млн. гривень.

Внаслідок такої службової недбалості, банки відмовили Міністерству оборони України у перерахуванні банківської гарантії на загальну суму 90,4 млн. грн., мотивуючи це своєю позицією про відсутність недотримання приватними фірмами умов договорів. Найбільше відмовлено у виконанні вимог з боку банку «Південний» – на суму 50,5 млн. гривень

Відповідно до отриманої інформації, дві приватні фірми ТОВ «Військторг» та ТОВ «Укрпродакорд» не надали аудиторам документально підтвердженої інформації щодо фактично здійснених витрат та отримання доходів на суму 2,1 млрд. грн, посилаючись на комерційну таємницю.

Поряд з цим, через відсутність за фактичним і юридичним місцем розміщення фірм ТОВ «Геус-Груп» та ТОВ «Авіка», що теж постачали харчування для Міністерства оборони України, аудиторам не вдалось провести зустрічні звірки на суму 1,5 млрд. грн.

Також заходами державного фінансового контролю встановлено випадки постачання до Збройних Сил України неякісного товарів — зокрема вугілля та димової суміші на загальну суму 9 млн. гривень.

Перевіркою також встановлено факти використання юридичними та фізичними особами без дозволів Міністерства оборони України земель загальною площею 52016,2 га. Інвентаризаціями та обстеженнями встановлено, що під час будівництва військових містечок в селі Улянівка Миколаївської області та у містах Одесі та Києві, підрядними організаціями було завищено вартість виконаних робіт на суму 9,2 млн. гривень

Загалом ревізіями окремих питань фінансово-господарської діяльності Міністерства оборони України та 27 обєктів що належать до його сфери управління за 2016-2017 роки та 1 квартал 2018 року, установлено фінансових порушень на суму 256,6 млн. гривень, зокрема таких які призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму 88,1 млн. гривень.

«Сьогодні Соломенський райсуд столиці за результатами розгляду моєї скарги зобов‘язав НАБУ розслідувати всі ці зловживання! Ось вам і піклування Порошенком про армію!», — прокоментував народний депутат України Віталій Купрій на своїй офіційній сторінці в Фейсбуці.